Genel

Doğal ürün nedir? Neden doğal ürünleri tercih etmeliyiz?

doğal ürün nedir

Doğal ürün nedir? Neden doğal ürünleri tercih etmeliyiz?

Doğal ürün, içerisinde kimyasal bir ürün bulundurmayan, insan eliyle laboratuvarlarda üretilmiş yapay bir ham madde katılmamış ürünlere verilen genel bir tanımdır. Örneğin doğal aromalar doğrudan bitkilerden vs. elde edilirken yapay aromalar laboratuvarda farklı kimyasallar ile üretilebilmektedir. Tat olarak herhangi bir farkı bulunmadığı için ne yazık ki son üründe doğal veya yapay olduğunu genelde anlayamayız.

Peki doğala özdeş aromalar nedir? Nasıl doğala özdeş bir ham madde olabilir?

Doğala özdeş tabiri genellikle aromalarda gördüğümüz bir tanımdır. Örneğin toz bir içecek düşünelim. İçerisinde doğala özdeş çilek aroması var. Bu aslında tam olarak yapay bir ham madde değildir. Doğada bulunan bitki veya mantarlar gibi doğal kaynakların laboratuvar ortamında kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle istenilen son tadın oluşturulmasıdır. Yani başlangıçta doğal bir kaynak kullanılmakta fakat laboratuvar ortamında bu ham madde işlem görmektedir. Yapay aromaya göre nispeten iyi olsa da içerisinde doğala özdeş aroma bulunan ürünlerden de sakınmakta fayda vardır.

Bir ürün doğal ürün olacaksa içerisinde doğal olmayan hiçbir ham madde bulunmamalıdır.

Evet nasıl ki %100 doğal ürün ibaresiyle satılan bazı ürünlerin içerisinde doğal olmayan ham maddeler bulunsa da gerçekte bunlar sadece birer etiket kandırmacası olarak düşünülebilir. Raflarda gördüğümüz çoğu doğal üründe bu örneklere rastlamak mümkündür. Peki biz nasıl emin olacağız? Bir ürünün doğal olup olmadığını denetleyip sertifikalandıran kurumlar bulunması rağmen organik sertifikalar kadar revaçta değil bu yüzden herhangi bir belgeye, sertifikaya itibar edip tam anlamıyla güvenmek yerine en güvenilir kaynak olan kendi bilgimize göre ürünleri tercih etmeliyiz.

Doğal ürünleri ve doğal olmayan ürünleri günlük hayatımızda ne kadar sık kullanıyoruz? Satın aldığımız ürünlerin içeriklerini kontrol ediyor muyuz?

Son yıllarda sosyal medya ile gelişen ve bilinçlenen bir etiket okuma kültürü ülkemizde son yıllarda daha da ilerlemektedir. Biz bu alışkanlığı bireysel ve ailesel olarak edinebildik mi? Bunu sorgulayıp iyice üzerine gitmemiz gerekiyor. Hiçbir firma %100 güvenilir değildir. En azından biz her durumda şüpheyle yaklaşmalı ve iyice sorgulamalıyız. Kullandığımız ürünü, tükettiğimiz bir gıdayı tam olarak bilmek bizim en doğal hakkımız olmalı. Aldığımız ürünlerin içerisinde bilmediğimiz bir ham madde bulunuyorsa bunu iyice araştırmalı ve öğrenmeliyiz.

Doğaldangelsin.com üzerinde bulunan ürünler %100 doğal mı?

Biraz önce sizlere belirttiğimiz gibi hiç kimseye, hiçbir siteye, hiçbir firmaya güvenmeyin. Lütfen alacağınız ürünlerin içeriklerini kendiniz kontrol edin ve sürekli olarak bunun bilincinde olun. Doğaldangelsin.com size satışını yaptığı bütün ürünlerin içerikleri sunar. Bu bizim şirket politikalarımızdan biridir. Web sitemizde bulunan ürünler arasında içeriği bulunmayan bir ürün görürseniz lütfen bunu ikaz edin. En kısa sürede tamamlayacağımıza söz veriyoruz.

Bilmediğiniz, araştırdığınız halde bilgi bulamadığınız bir ham madde görürseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yalnızca doğal ürün satışı yapmıyoruz, sizi bilgilendirmek de bizim görevimizdir. Herkese bilinçli ve sağlıklı günler diliyoruz.

Doğal ürünlerimizi incelemek ve satın almak için mağazamızı ziyaret edin:

Doğal ürünler mağazası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir